USD: 27.47   EUR: 33.86   RUB: 0.48
Чисто

-3°C

Покровск

Чисто

rss shkvarkivkontakte shkvarkiodnoklassniki shkvarkif shkvarkiemeil shkvarki
   (099)778-69-78
(063)829-08-06
info@shkvarki.org

Ошибка: Нет статей для вывода на экран

×

Предупреждение

JUser: :_load: Не удалось загрузить пользователя с ID: 788

Українській Гельсінській групі – 40 років

Четверг, 17 ноября 2016 07:48

9 листопада 2016 року відзначається 40-річчя заснування Української гельсінської групи.
У середині 1970-х років політичне протистояння між СРСР і країнами Заходу досягло такої гостроти, що загрожувало перерости у світову війну. У зв'язку з цим 32 країни Європи (окрім Албанії), США, Канада та СРСР після тривалих переговорів 1 серпня 1975 року в місті Гельсінкі підписали Прикінцевий акт Наради з безпеки та співробітництва у Європі.
Передбачалося, що підписання акту Радянським Союзом відкривало юридичні підстави легально і цілком законно боротися з порушеннями прав людини в умовах тоталітарного режиму.
Легальну правозахисну організацію в Україні створили з ініціативи письменника і філософа Миколи Руденка, генерала радянської армії Петра Григоренка (Москва), хіміка Оксани Мешко, письменника-фантаста Олеся Бердника, юриста Левка Лук'яненка (Чернігів).
aHR0cDovL3N0YXRpYy5nYXpldGEudWEvaW1nL2NhY2hlL2dhbGxlcnkvNzMzLzczMzc5MV8xX3dfNTkwLmpwZw.jpg
9 листопада 1976 року вони підписали Декларацію Української громадської групи. Діячі вимагали вільний виїзд з країни та в'їзд до неї, безперешкодне поширення ідей та думок, ліквідацію цензури, дозволу на створення неконтрольованих державою об'єднань і спілок, звільнення політв'язнів, скасування смертної кари.
У невільній країні вони почали поводитися як вільні громадяни, здійснювати конституційні права на свободу слова, друку, демонстрацій, асоціацій. У суспільстві з'явилася незалежна громадська думка.
Українська гельсінська група в добу краху світової колоніальної системи нагадала про існування поневоленої України і порушила питання про визнання її світовим співтовариством.
У відповідь на діяльність опозиційного руху офіційна влада вдалася до масових репресій. Протягом 1977 року заарештовано й засуджено до тривалих термінів ув'язнення Миколу Руденка (після його арешту групу очолив Олесь Бердник), Олексу Тихого, Мирослава Мариновича, Миколу Матусевича, Левка Лук'яненка.
aHR0cDovL3N0YXRpYy5nYXpldGEudWEvaW1nL2NhY2hlL2dhbGxlcnkvNzMzLzczMzc5MV8yX3dfNTkwLmpwZw.jpg
Попри шалений тиск і масові арешти, група не просто не саморозпустилася, а й продовжувала поповнювати свої лави новими учасниками навіть із таборів і заслання. У неволі виходили її документи. Закордонне представництво Гельсінської групи видавало щомісячний бюлетень "Вісник репресій в Україні", діяв вашингтонський Комітет гельсінських гарантій для України, інформаційні повідомлення лунали на "Радіо Свобода".
У період "гласності" й "перебудови" активісти Гельсінської групи, опинившись на волі, відновили правозахисну діяльність, яка швидко набувала політичного характеру. 7 липня 1988 року Група трансформувалася в Українську гельсінську спілку, яка дала поштовх створенню першої політичної партії в Україні.
1 квітня 2004 року (у день смерті Миколи Руденка) заснували Асоціацію правозахисних організацій – Українську гельсінську спілку з прав людини. Сьогодні представниками Асоціації є 30 правозахисних організацій.

Добавить комментарий

 

Реклама