USD: 27.47   EUR: 33.86   RUB: 0.48
Небольшая облачность

23°C

Покровск

Небольшая облачность

vkontakte shkvarkirss shkvarkiodnoklassniki shkvarkif shkvarkiemeil shkvarki
   (099)778-69-78
(063)829-08-06
info@shkvarki.org
Про ранні баштові культури РИА Новости, Виталий Аньков |

Про ранні баштові культури

Пятница, 20 июля 2018 14:54
Баштанні культури (кавуни, гарбузи і дині) вирощують для одержання соковитих плодів з високими смаковими якостями. Плоди баштанних, особливо кавунів і динь, містять багато цукру (6 – 13% і більше), вітаміни В1, В3, С, РР, а також солі заліза й фолієвої кислоти. Гарбузи з жовтою і оранжевою м’якоттю багаті на солі фосфору і каротин, містять багато фітонцидів. Вони є сировиною для переробної промисловості: виготовлення кавунового меду (нардек), повидла, олії, пастили, для соління.
Баштанні культури мають велике лікувальне значення,  регулюються процеси білкового та жирового обміну. Вживання плодів баштанних поліпшує роботу серця, печінки, шлунку, нирок, легень, підвищує загальний життєвий тонус організму.
У ранніх кавунах може міститися велика кількість небезпечних для здоров'я нітратів. Ці речовини розкладаються в шлунково-кишковому тракті, викликаючи нудоту, блювоту і рясну діарею. Крім того, нітрати можуть призвести до серйозних порушень обміну речовин і кисневого голодування.
Кавуни - улюблені літні ласощі, які їдять із задоволенням як діти, так і дорослі. Цю велику смугасту ягоду можна побачити вже в червні. Деякі не можуть встояти перед спокусою і з задоволенням купують кавун. Проте лікарі наполегливо рекомендують з цим почекати. На жаль, у ранніх кавунах може міститися багато нітратів.
Нітрати – це солі азотної кислоти, які додають в мінеральні добрива. Рослини активно використовують нітрати для зростання. Ранні сорти баштанних культур містять досить високу концентрацію нітратів (може перевищувати норму в десятки разів!), що загрожує здоров'ю людини.
Допустимі концентрації нітратів у харчових продуктах- для кавунів вона не повинна перевищувати 60, для динь — 90 мг/кг сирої маси. Проте найбільш точним і достовірним методом дослідження ранніх баштанних є лабораторний метод дослідження за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками, а саме: на патогенні ентеробактерії, лістерії, на вміст нітратів, нітритів, пестицидів, солей важких металів, радіонуклідів.
Нітрати, що містяться в кавуні, потрапляють в шлунок, а потім у кишечник. Під впливом мікрофлори кишечника відбувається розкладання нітратів, з них утворюються нітрити - небезпечні сполуки, які надають подразнюючу дію на слизову кишечника. Роздратування може бути настільки важким, що у людини виникає нудота, блювота і рясна діарея.
Але це далеко не всі біди, які нам приносять нітрити. Ці речовини здатні окисляти залізо гемоглобіну. У такому стані гемоглобін не переносить кисень, розвивається кисневе голодування.
Нітрити порушують процес нормального всмоктування вітамінів і мікроелементів в кишечнику, а також сприяють накопиченню важких металів у нирках і печінці.
Існує декілька правил при купівлі баштанних, дотримання яких вбереже від отруєння цими плодами:
- У жодному разі не купуйте баштанні на стихійних ринках. Це можуть бути ті партії, які не потрапили на спеціалізований ринок, де здійснюється ветеринарно-санітарний контроль за ними.
- Зверніть увагу на умови реалізації. Дуже часто торгівля здійснюється на вулиці вздовж доріг, де плоди зберігаються прямо на землі. За кілька годин такої торгівлі дині та кавуни здатні увібрати в себе досить велику кількість токсичних речовин.
- Не купуйте розрізані навпіл кавуни. Цим ви наражаєте себе на небезпеку бактеріального отруєння. Якщо розрізані кавуни накриті поліетиленовою плівкою, то маєте всі шанси отруїтися нітратами, оскільки під дією сонця утворюється парниковий ефект під плівкою, внаслідок чого рівень нітратів різко підвищується.
- Не слід купувати баштанні з пошкодженою шкіркою або вм’ятинами. Бактерії швидко розмножуються на солодкій поверхні пошкодженого плоду і при вживанні в їжу такого кавуна чи дині можливе виникнення шлунково-кишкових розладів.
- Перед споживанням баштанних їх обов’язково треба помити під проточною теплою водою.
- Коли вживаєте кавун і диню, залишайте декілька сантиметрів до шкірки, бо саме в ній сконцентрований найбільший вміст нітратів.
- Розрізані кавуни та дині можна зберігати в холодильнику не більше однієї доби.
Вибираючи кавун, варто звернути увагу на деякі моменти: він не повинен бути занадто великим; хвостик має бути сухим; шкірка у стиглого кавуна тверда; після того, як кавун увібрав у себе все корисне, він перестає виробляти пігмент, тому від лежання на боці можуть з’явитися світлі плями -це добра ознака.
Тож врахуйте наші рекомендації і не поспішайте ласувати ранніми динями й кавунами, щоб не піддавати ризику своє здоров’я.
 
 
Фахівці Добропільської міськрайонної філії
ДУ «ДОЛЦ МОЗ України»
 

Добавить комментарий

Реклама